Co to jest TOC?

TOC – to uniwersalny program edukacyjny w formie trzech prostych narzędzi graficznych do zastosowania na wszystkich poziomach edukacyjnych – od przedszkola do szkoły wyższej (i więcej).

Uniwersalność programu polega na tym, że te trzy narzędzia (Chmura, Gałąź, Drzewko Ambitnego Celu) można zastosować do wszelkich treści edukacyjnych  występujących w edukacji,  takich jak:

 • Związki przyczynowo-skutkowe występujące w treściach wszystkich przedmiotów (polski, historia, matematyka, fizyka, itp.)
 • zapamiętanie na bazie zrozumienia a nie „wykucia” (matematyka, geografia, chemia, fizyka, historia)
 • analiza treści, umiejętność tworzenia nowej wiedzy, tworzenie hipotez, argumentacja, ocenianie – czylimyślenie krytyczne
 • Planowanie pracy (sprawy wychowawcze)
 • Podejmowanie samodzielnych decyzji przez uczniów i przewidywanie ich konsekwencji
 • Poprawna komunikacja w klasie
 • Analiza konfliktów i umiejętność znajdowania ich rozwiązań

Poprzez swój graficzny układ, przejrzystość i łatwość budowy narzędzia te są bardzo proste do nauczenia, a potem zastosowania przez uczniów. Uczniowie dzięki zastosowaniu narzędzi w codziennej nauce potrafią:

 • Zrozumieć materiał zamiast uczyć się go na pamięć
 • Potrafią odnieść wiedzę zdobyta w szkole do swojego życia poza szkołą
 • Wiedzą jak rozwiązywać swoje problemy, konflikty
 • Mają narzędzia, dzięki którym mogą i przenoszą odpowiedzialność za proces uczenia się na swoje barki

Poniżej krótka prezentacja o tym czym jest TOC i jak wpływa na dzieci i nauczycieli:

 

TOC (skrót od angielskiej nazwy Theory of Constraints, tłumacz. Teoria ograniczeń), to  program, który pozwala na identyfikację i zarządzanie ograniczeniami występującymi w otaczającym nas świecie, przy czym ograniczenie rozumiane jest tu jako czynnik spowalniający nasze osiągnięcia, czy realizację wyznaczonego celu. Program (narzędzia) pozwalają na identyfikację ograniczeń i późniejszą ich eliminację, co wpływa na poprawę całego systemu.

Program powstał w latach 70-tych, a jego twórcą jest dr Eliyahu Goldratt, fizyk, lider biznesowy i autor 12 bestsellerów w dziedzinie biznesu, m.in. Celu, czy Łańcucha krytycznego.  Dr Goldratt wykładał na uczelniach ekonomicznych na całym świecie. Całokształt jego pracy zapewnił mu miejsce w czołówce naukowców zajmujących się zarządzaniem w biznesie, a także tytuł Guru Biznesu, przyznany przez tygodnik „FORBES”.

Stworzone przez siebie zasady dr Goldratt, wykorzystywał z ogromnym sukcesem w zakresie rozwiązywania problemów w największych międzynarodowych korporacjach takich jak General Motors, Intel Corporation, Boeing, Ford i wielu innych. Metoda ta ma bardzo szerokie zastosowanie: w praktycznie każdej branży biznesu, armii, służbie zdrowia, edukacji, itp..

 

W 1995 roku powstała Fundacja „TOC dla Edukacji” (TOCFE – TOC for Education), której celem jest rozpowszechnianie programu na całym świecie. Dziś metoda jest znana i stosowana w prawie 30 krajach, dzięki 100 tys. pedagogów, którzy nie tylko poznali program, ale również pracują tymi technikami na co dzień. W efekcie ok. 8 milionów dzieci i młodzieży uczestniczyło w warsztatach „TOC dla edukacji”, lub korzysta z tych technik w codziennej pracy w szkole.

Polsce program obecny jest od 2006 r. W ciągu tych lat miały miejsce dwie Międzynarodowe Konferencji „:TOC dla Edukacji” z udziałem zagranicznych trenerów (Warszawa 2008 i Płock 2011). Istnieje grupa polskich certyfikowanych trenerów, którzy pracują w całej Polsce.

Dr Eliyahu M. Goldratt

1947- 2011

Dr Eliyahu M. Goldratt spędził całe swoje dorosłe życie pokazując, że można uczynić ten świat lepszym.Trzeba do tego szczerości by widzieć rzeczywistość taką jaka jest, odwagi by podważać założenia a przede wszystkim trzeba używać daru myślenia.  Stosując te zasady w różnych obszarach zarządzania, Eli stworzył „Teorię Ograniczeń”.  Podejście wykroczyło poza obszar zarządzania i znalazło zastosowanie m.in.  w służbie zdrowia, edukacji, doradztwie, instytucjach rządowych, rolnictwie i rozwoju osobistym. Ogromna spuścizna.

11 czerwca w południe, Eli Goldratt zmarł w swoim domu w Izraelu otoczony rodzina i przyjaciółmi.

Siła i pasja pozwoliły Eliemu również w ostatnich dniach dzielić się swoją wiedzą i ostatnimi odkryciami. Ostatnim życzeniem Eliego było wprowadzenie TOC na kolejny poziom.

„Uśmiecham się i zaczynam wyliczać na palcach: Jeden – ludzie są dobrzy. Dwa – każdy konflikt może zostać usunięty. Trzy – każda sytuacja, bez względu na to na jak skomplikowana początkowo wygląda jest niezmiernie prosta. Cztery – każda sytuacja może być znacząco poprawiona; nawet niebo to jeszcze nie limit. Pięć – każdy człowiek może osiągnąć pełnię życia. Sześć – zawsze istnieje rozwiązanie wygrana-wygrana. Czy mam kontynuować wyliczanie?”  

Dr Eliyahu M. Goldratt