Wykorzystanie narzędzi TOC na języku polskim

Moi uczniowie czytają lektury dzięki narzędziom TOC

Adresaci szkolenia: nauczyciele języka polskiego wszystkich etapów edukacyjnych

Rodzaj formy: warsztaty

Autor programu i prowadząca: dr Agnieszka Zielińska

Liczba godzin: 10 godzin lekcyjnych, (dwa spotkania po 5 godz) – przerwa między spotkaniami ok 2-3 tyg

Cele: Upowszechnienie wiedzy na temat narzędzi TOC. Zapoznanie z możliwościami wykorzystywania tych narzędzi do omawiania lektur szkolnych na wszystkich etapach edukacyjnych. Zaproponowanie nowego sposobu na kreatywne prowadzenie lekcji.

Sposoby realizacji: wykład, dyskusja, ćwiczenia

Narzędzia ewaluacji: obecność na zajęciach i przygotowanie wymaganej liczby scenariuszy lekcji z wykorzystaniem narzędzi TOC.

Program szkolenia:

I.  Gałązka logiczna TOC (2 godz.)

Gałązka jako narzędzie pomocne w uczeniu logicznego myślenia (przykłady lekcji)

Czytanie lektur „z gałązką” – przykłady wykorzystania gałązki w omawianiu obowiązkowych lektur szkolnych na wszystkich etapach edukacyjnych.

Samodzielna praca uczestników zajęć.

II.  Drzewko Ambitnego Celu (3 godz.)

Drzewko jako narzędzie ułatwiające zrozumienie potrzeb i planowanie działań.

Czytanie lektur „z drzewkiem” – przykłady wykorzystania DAC w omawianiu obowiązkowych lektur szkolnych na wszystkich etapach edukacyjnych.

III. Chmurka ( 3 godz.)

Chmurka jako narzędzie rozwiązywania konfliktów w szkole – przykłady sytuacji problemowych rozwiązywanych za pomocą chmurki TOC

Czytanie lektur „z chmurką” – przykłady analizy problemów zawartych w obowiązkowych lekturach szkolnych na wszystkich etapach edukacyjnych.

Samodzielna praca uczestników zajęć.

IV. Prezentowanie prac własnych uczestników. Pytania, dyskusja (2 godz., po 1 na każdej części szkolenia)

Zajęcia odbywają się w placówce, która zamówiła szkolenie. Istnieje możliwość łączenia nauczycieli z kilku placówek

Koszt szkolenia – do ustalenia (ok 100 zł od os)

Pytania i zgłoszenia – maciej.winiarek@toc.edu.pl