Narzędzia Krytycznego Myślenia

 

Narzędzia Krytycznego Myślenia

Jak już wiemy, myślenie krytyczne ma już prawie 2500 lat i cały czas się rozwija.

Ostatnie 50 lat to rozkwit tej dziedziny nauki, gdyż żyjemy w erze humanizmu, a to determinuje nowe podejście – zdecydowanie większa uważność na to kim jesteśmy, co myślimy, co czujemy.

Myślenie krytyczne najłatwiej stosować i rozwijać poprzez zadawanie pytań. Ale teraz, w XXI w,  to może być już niewystarczająco. A dokładniej, żyjemy w czasach gdzie myślenie wizualne staje się koniecznością – żyjemy w czasach obrazów, grafik, symboli – wszystko co wizualne staje się prostsze, szybsze, łatwiejsze w przyswojeniu.

Zatem myślenie krytyczne też musi rozwijać się w tym kierunku i dlatego powstały narzędzia krytycznego myślenia. To w dużym skrócie, graficzne narzędzia, które pomagają w zrozumieniu procesu, treści. To często różnego rodzaju grafy, schematy, tabele, mapy, dzięki którym łatwiej nam dokonać segregacji, kategoryzacji informacji, wyciągną wnioski. A to zaś prowadzi do łatwiejszego analizowania, syntezowania, zauważenia reguł a w konsekwencji podejmowania lepszych decyzji. Stosując narzędzia krytycznego myślenia łatwiej jest przetworzyć informację. Doskonale służą w szkole, do przyswajania treści szkolnych i uczenia postaw, wartości.

Narzędzia krytycznego myślenia najlepiej służą, gdy są wykorzystywane do rozwiązywania problemów (wyzwań).

Na świecie powstało ok. 150 narzędzi krytycznego myślenia i pewnie cały czas będą powstawać nowe. Nasza organizacja była pierwszą instytucją szkoleniowo-wydawniczą w Polsce, która zaimportowała narzędzia krytycznego myślenia do Polski.

W tej chwili dysponujemy największą bazą narzędzi krytycznego myślenia i dzielimy się nimi z wszystkimi chętnymi. Na kolejnych stronach przedstawimy je Państwu:

  • Narzędzia TOC
  • May Rozwiązywania Problemów (dr Danilo Sirias)
  • Model Vess
  • Project Zero

Narzędzia krytycznego myślenia są bardzo uniwersalne, oznacza to, ze można je stosować praktycznie do każdej treści, do każdego przedmiotu, do każdego poziomu edukacyjnego.

Jeśli chcą Państwo wdrożyć myślenie krytyczne jak i narzędzia do swojej placówki, to prosimy o kontakt 🙂